KICMP
Kulturní a informační centrum města Přelouče
Certifikované turistické informační centrum

aktuality

20.01.2019
Připravili jsme pro Vás celoroční cyklus historických a etnografických přednášek z Přeloučska

akce v okolí

22.02.2019
Město Chvaletice a Dům kultury Chvaletice
si Vás dovoluje pozvat na XXVII. společenský ples
22. 2. 2019  ve 20.00 hod. DK Chvaletice
vstupné: 150,-Kč, hraje Septet Plus Orchestra D. Kaprase se svými sólisty
bohatá tombola, předtančení TK Chvaletice
předprodej vstupenek v pokladně DK Chvaletice po,st 15-19h, čt 16-19h
vstup pouze ve společenském obleku
09.03.2019
ČRS MO Přelouč si Vás dovoluje pozvat na
RYBÁŘSKOU TANEČNÍ ZÁBAVU
9. 3. 2019 ve 20.00 hod. Sokolovna Přelouč
vstupné: 180,-Kč, hraje skupina ECHO 91, bohatá tombola,
prodej vstupenek v Rybářských potřebách - A. Horych
ul.Hradecká 1629, Přelouč, po-pá 8-16h
15.03.2019
Město Chvaletice a Dům kultury Chvaletice
si Vás dovoluje pozvat na  MASOPUST  - maškarní taneční zábava, zabijačkové hody
15. 3. 2019 ve 20.00 hod. taneční sál DK Chvaletice
vstupné: 150,-Kč, hraje ECHO 91
vstup v maskách vítán, předprodej vstupenek v DK Chvaletice
více akcí

zajímavé odkazy

Železnohorský region

Smíšený pěvecký sbor Josef Bohuslav Foerster

Profil sboru

Smíšený pěvecký sbor Josef Bohuslav Foerster Přelouč založený v roce 1921, navázal na pěvecké aktivity v Přelouči, které se datují od roku 1863. Ve vedení sboru se od jeho založení vystřídalo 13 sbormistrů. Od r.2007 sbor řídí Petr Vacek, který po absolutoriu oborů dirigování a hry na varhany na Konzervatoři Pardubice pokračuje ve studiu obou oborů na Hudební fakultě JAMU v Brně. Pod jeho profesionálním vedením sbor významně zvýšil svou úroveň.

Repertoár sboru obsahuje lidové písně ve vícehlasých úpravách, skladby doby renesance a baroka i skladby současných autorů. V loňské sezoně sbor poprvé provedl kompletní mši českého skladatele Zdeňka Lukáše Missa brevis. V repertoáru, který je průběžně rozšiřován o skladby českých i zahraničních skladatelů, nechybí díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Josefa Bohuslava Foerstra, Charlese Gounoda, Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Antona Brucknera a Georga Friedricha Händla. Nově sbor nastudoval skladby Rodné brázdy v šíř i v dál Josefa Bohuslava Foerstra, píseň Svatý Václave, kterou aranžoval Otto Albert Tichý, italský madrigal Mattona mia cara Orlanda di Lassa a skladbu anglického renesančního skladatele a loutnisty Johna Dowlanda Come again. Novinkou v repertoáru sboru je mše Petra Ebena Missa Adventus et Quadragesimae  pro sbor a varhany, která čeká na své provedení v nějakém zajímavém chrámovém prostředí. Nechybí ani skladby s vánoční tématikou. V roce 2009 nastudoval sbormistr Petr Vacek společně se sbory J.B.Foerster Přelouč a Pernštýn, Ludmila, Suk Pardubice Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, která byla provedena v kostele sv.Jakuba v Přelouči a o rok později spolu s Pardubickým komorním orchestrem na vánočním koncertu v Kulturním domě Hronovická v Pardubicích.

Od roku 1970 je sbor členem Unie českých pěveckých sborů. V současné době má 16 členů rozdělěných do čtyř hlasů. V poslední době sbor posílili mladí zpěváci. Sbor J.B.Foerster reprezentuje město Přelouč na festivalech a hudebních setkáních sborů. Každoročně připravuje jarní a vánoční koncerty v Přelouči a okolí. Tradicí se stal vánoční koncert v Národním domě v Praze pro přeloučské rodáky. Vystupuje i na významných akcích pořádaných Městem Přelouč. Je pravidelným účastníkem festivalu „Foerstrovy Osenice“. Každoročně vystupuje v  Pardubicích na festivalu pěveckých sborů, který se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje a je věnován památce sbormistra V. Weisbauera. V roce 2013 byl sbor J.B.Foerster hostem 19. Hudebního léta v Chotěborkách, kde přednesl koncert se skladbami převážně chrámové hudby. Z koncertu byl proveden záznam pro Český rozhlas. V témže roce se sbor tradičně zúčastnil Festivalu chrámových a komorních sborů v Cholticích a vystoupil na Svatováclavském festivalu duchovní hudby s cenou Jiřího Koláře v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou, kde získal zvláštní cenu za provedení skladby O.A.Tichého Svatý Václave.

Z historie sboru

 

02.02.2019 00:00  Beatová a rocková hudba na Přeloučsku v letech 1964 - 1989
KSMP © 2010-2019 • webvpohode