KICMP
Kulturní a informační centrum města Přelouče
Certifikované turistické informační centrum

aktuality

22.07.2020

Do konce srpna u nás můžete načerpat data do svého mobilu

21.05.2020

akce v okolí

18.07.2020

více akcí

zajímavé odkazy

Železnohorský region

Smíšený pěvecký sbor Josef Bohuslav Foerster

Profil sboru

Smíšený pěvecký sbor Josef Bohuslav Foerster Přelouč založený v roce 1921, navázal na pěvecké aktivity v Přelouči, které se datují od roku 1863. Ve vedení sboru se od jeho založení vystřídalo 13 sbormistrů. Od r.2007 sbor řídí Petr Vacek, který po absolutoriu oborů dirigování a hry na varhany na Konzervatoři Pardubice pokračuje ve studiu obou oborů na Hudební fakultě JAMU v Brně. Pod jeho profesionálním vedením sbor významně zvýšil svou úroveň.

Repertoár sboru obsahuje lidové písně ve vícehlasých úpravách, skladby doby renesance a baroka i skladby současných autorů. V loňské sezoně sbor poprvé provedl kompletní mši českého skladatele Zdeňka Lukáše Missa brevis. V repertoáru, který je průběžně rozšiřován o skladby českých i zahraničních skladatelů, nechybí díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Josefa Bohuslava Foerstra, Charlese Gounoda, Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Antona Brucknera a Georga Friedricha Händla. Nově sbor nastudoval skladby Rodné brázdy v šíř i v dál Josefa Bohuslava Foerstra, píseň Svatý Václave, kterou aranžoval Otto Albert Tichý, italský madrigal Mattona mia cara Orlanda di Lassa a skladbu anglického renesančního skladatele a loutnisty Johna Dowlanda Come again. Novinkou v repertoáru sboru je mše Petra Ebena Missa Adventus et Quadragesimae  pro sbor a varhany, která čeká na své provedení v nějakém zajímavém chrámovém prostředí. Nechybí ani skladby s vánoční tématikou. V roce 2009 nastudoval sbormistr Petr Vacek společně se sbory J.B.Foerster Přelouč a Pernštýn, Ludmila, Suk Pardubice Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, která byla provedena v kostele sv.Jakuba v Přelouči a o rok později spolu s Pardubickým komorním orchestrem na vánočním koncertu v Kulturním domě Hronovická v Pardubicích.

Od roku 1970 je sbor členem Unie českých pěveckých sborů. V současné době má 16 členů rozdělěných do čtyř hlasů. V poslední době sbor posílili mladí zpěváci. Sbor J.B.Foerster reprezentuje město Přelouč na festivalech a hudebních setkáních sborů. Každoročně připravuje jarní a vánoční koncerty v Přelouči a okolí. Tradicí se stal vánoční koncert v Národním domě v Praze pro přeloučské rodáky. Vystupuje i na významných akcích pořádaných Městem Přelouč. Je pravidelným účastníkem festivalu „Foerstrovy Osenice“. Každoročně vystupuje v  Pardubicích na festivalu pěveckých sborů, který se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje a je věnován památce sbormistra V. Weisbauera. V roce 2013 byl sbor J.B.Foerster hostem 19. Hudebního léta v Chotěborkách, kde přednesl koncert se skladbami převážně chrámové hudby. Z koncertu byl proveden záznam pro Český rozhlas. V témže roce se sbor tradičně zúčastnil Festivalu chrámových a komorních sborů v Cholticích a vystoupil na Svatováclavském festivalu duchovní hudby s cenou Jiřího Koláře v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou, kde získal zvláštní cenu za provedení skladby O.A.Tichého Svatý Václave.

Z historie sboru

 

07.05.2020 00:00  ALOIS TOPIČ A DALŠÍ CESTOVATELÉ Z PŘELOUČSKA
KSMP © 2010-2020 • webvpohode